-

bolek

Gastrologiczna gemmologia

Nie wiem czy na kłopoty faktycznie najlepszy był Bednarski, ale na chorobę najlepszy jest jakiś nowy tekst, bo inaczej całkiem zwariuję, wybiegnę na pole i zacznę latać w tą i nazad krzycząc "Astalawista bejbe!", Gorączka mnie trawi, oko mi się przekrwiło, i wyglądam całkiem jak Terminator :) Całe szczęście miły pan doktor uznał, że w tym stanie raczej nie nadaję sie do wykonywania swoich obowiązków służbowych i przy pomocy jednorazowego hasła, otrzymanego sms-em, całkiem jak w mbanku, powiadomił mojego pracodawcę, że mnie nie będzie w ciagu najbliższych dni. Wot tiechnika :)

No dobra, ale wracajmy do tzw meritum. Zainspirowany, rzuconym jak zwykle mimochodem, tekstem Gabriela odnośnie obrotu sztuką włoską w Czechach, uruchmiłem pierwsze lepsze zapytanie, które przyszło mi do głowy i w ten oto sposób trafiłem na ciekawy tekst dot. Rudolfa II.

https://niezlasztuka.net/o-sztuce/rudolf-ii-cesarz-cudownosci/

Nie wchodząc w szczegóły to wyszło mi, że był on chyba największym kolekcjonerem sztuki w swoich czasach gromadząc w swojej kolekcji m.in. 3 tysiące obrazów. Całość kolekcji, po jego śmierci, została wyceniona na 17 milionów florenów. Nie mam siły sprawdzać ile to na "nasze" ale chyba sporo.

Dobra, ale nie o obrazach miała być ta notka!

Czytając o kolekcji Rudolfa, dochodzimy do tego fragmentu:

"Do swoich własnych zbiorów Rudolf II dołączył natomiast osobliwości takie jak szczęka greckiej syreny, korzenie mandragory, zęby kolenia oprawione w złoto, dwa gwoździe z Arki Noego, grudki gliny, z której Bóg ulepił Adama, laskę mojżeszową, piórka kolibra, czy bezoary (kamienie jelitowe powstające w żołądkach zwierzęcych z niestrawionych substancji), których wartość przekraczała wartość kamieni szlachetnych."

Oczywiście moją uwagę zwróciły te bezoary, droższe od diamentów. Jakbym przeczytał Harrego Potera, albo chociaż Wiedźmina to bym wiedział o co "kaman", a tak musiałem posiłkować się wikipedią.

No nic, na koniec pozostaje zadać standardowe pytanie: kto to wykreował? ;-)

 



tagi: rudolf ii  bezoar 

bolek
13 lutego 2019 14:38
13     1349    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @bolek
13 lutego 2019 14:50

Biżuterię robi się również ze skamieniałej zawartości starożytnych i średniowiecznych kloak. Podobno można taką błyskotkę rozpoznać po charakterystycznym zapachu.

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @bolek
13 lutego 2019 15:28

Na pierwszym miejscu, vide chronologia, powinny być te 'grudki gliny'.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @bolek
13 lutego 2019 15:35

Słowo bezoar pochodzi z perskiego i znaczy antyjad. Persowie zetknęli się z tymi kamieniami w Inadiach, gdzie zwano je bycze kamienie. Możliwe, że niestrawione resztki roślin miały rzeczywiście jakieś działanie zdrowotne (zależy co jadły te zwierzęta u których bezoary powstały).

W każdym razie wiara w ich zdrowotne właściwości (a może nawet magiczne) jest żywa do dnia dzisiejszego. Cesarz Rudolf miał z bezoara wykonany puchar, ale wśród klejnotów koronacyjnych Elżbiety II również znalazł się bezoar oprawiony w złoto.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @bolek
13 lutego 2019 16:18

Ambra ,cenny skladnik perfum do dzis jest wart bardzo duzo..W zaleznosci od wielkosci i świeżości ,3 kg moze byc warte podnad 100tys£.. Ambra to sa bodajże wymiociny/niestrawnoscj kaszalota.

zaloguj się by móc komentować


bolek @chlor 13 lutego 2019 14:50
13 lutego 2019 16:49

Generalnie to biżuterię robi się ze wszystkiego.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @bolek
13 lutego 2019 16:50

Według namiarów z Wiednia to Rudolf cenił sobie tego rodzaju precjozja, jako skuteczny środek na melancholię. Skamielina zamoczona w płynie przekazywała moc.

Na frasunek dobry trunek, to chyba stąd się wywodzi ? A ludowi wmawiano, że to o inne trunki. I były wyskoki anty.

Więcej detali tutaj. Tłumaczenie nieco koślawe ale każda bezoar-koza na pochyłe ...

zaloguj się by móc komentować

bolek @adamo21 13 lutego 2019 15:28
13 lutego 2019 16:50

Ale tu nie o chronologię chodzi...

zaloguj się by móc komentować

bolek @Pioter 13 lutego 2019 15:35
13 lutego 2019 16:52

Dzięki za uzupełnienie!

"wśród klejnotów koronacyjnych Elżbiety II również znalazł się bezoar oprawiony w złoto"

Czyli to musiał być poważny byznes...

zaloguj się by móc komentować

bolek @Draniu 13 lutego 2019 16:18
13 lutego 2019 16:53

Być może. Ja mam teraz katar i nic nie czuję.

zaloguj się by móc komentować



bolek @saturn-9 13 lutego 2019 16:50
13 lutego 2019 16:58

No tak, kto bogatemu zabroni.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować