-

bolek

W służbie Jej Królewskiej Mości

Dla odmiany, w służbie Hiszpanii a nie Anglii :)

Nie wiem jak Was, ale mnie pogadanki Gabriela niezmiennie inspirują. Efektem tych inspiracji są m.in. te "wynalazki", które tutaj prezentuję.

W jednej ze swoich ostatnich pogadanek, Rekonkwista, krucjaty w średniowiecznej Hiszpanii, Gabriel wspomniał o tym, że nie doceniamy roli Hiszpanii w życiu politycznym Europy Środkowej, a tak naprawdę to oni tam żywo interesowali się tym co się tutaj dzieje. Czy jakoś tak. Nie jest to istotne ;-)

No i podczas kolejnej kwerendy, "wygrzebałem" listy agenta hiszpańskiego, dla niepoznaki zwanego posłem, Piotra Ronquillo, który zjawił się w Polsce po śmierci Michała Korybuta Wiśniowieckiego aby dopilnować hiszpańskich interesów podczas wyboru nowego króla. Misja nie do końca się chyba powiodła, a szczegóły można doczytać w jego korespondencji, która została przetłumaczona i wydana przez księdza Feliksa Różańskiego w 1878 roku.

Tak w ogóle, to postać księdza Różańskiego, Dyrektora królewskiej Biblioteki w Escorialu, to temat na osobną notatkę. Ręka w górę kto o nim słyszał wcześniej? Pytanie kto słyszał wcześniej o Escorialu?

Nie dorobił się swojej biografii w polskiej Wiki. Śladowe informacje można jedynie znaleźć w wersji hiszpańskiej.

Jego książki można kupić na Amazonie, a w Polsce... echo :(

 

Na zachętę zamieszczam urywek ze wstępu :)

 

"Choć nie znamy instrukcji, którą mu dano, wysyłając go po śmierci Michała Wiśniowieckiego do Polski, to jednak domyślać się możemy z różnych szczegółów, że nie chodziło jedynie o to, co głoszono publicznie, to jest o wyrażenie kondolencji królowej-wdowie Eleonorze, lecz że Ronquillo miał wspólnie z dyplomacją austriacką, a mianowicie z posłem austriackim hr. Schafgotschem, pracować nad przeprowadzeniem wyboru księcia Karola lotaryńskiego."

 

Listy Piotra Ronquillo posła hiszpańskiego, pisane z Polski 1674 r.tagi: ks. feliks różański  escorial  piotr ronquillo 

bolek
14 listopada 2018 10:20
4     713    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @bolek
14 listopada 2018 13:52

Zbierz te informacje o księdzu Różańskim i gdzieś skitraj z łaski swojej

zaloguj się by móc komentować


betacool @bolek
14 listopada 2018 18:12

Michałowi Korybutowi też warto się bliżej przyjżeć. Nie wiem jak gość który władał biegle wieloma językami, w żadnym z nich nie miał niczego ciekawego do powiedzenia.

Okoliczności jego śmierci bardzo dziwne.

Gdzieś mi sie jeno obiła o oczy wiadomość, że jednym z jego pierwszych posunięć była reforma poczty (większa sieć miedzynarodowych kurierów i dużo szybszy obieg korespondencji).

zaloguj się by móc komentować

bolek @betacool 14 listopada 2018 18:12
14 listopada 2018 19:03

O widzisz! Dzięki za inspirację :)

Chociaż będzie musiała poczekać, ponieważ trochę wcześniej zaintrygowałeś mnie tymi cenami, cukrem, itp, i teraz próbuję ogarnąć to co w tym temacie wypłynęło.

Najbardziej mnie "rozczuliły" austriackie obwieszczenia o "urzędowych" cenach cukru ;-)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować